ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
بیانیه رویکرد میراث زمین شناختی

میراث زمین شناختی بخشی از گنجینه‎های زمین به شمار می روند که تاریخچه شکل گیری، تحولات و تکامل این کره خاکی و پدیده‌های زمین‌شناختی آن را می‌سازند. شاهکارهای زیبای خلقت در بخش طبیعت بیجان، میراث زمینشناختی را پدید آورده‎ و این امانت ارزشمند را در اختیار ما قرار داده‎ است. پاسداشت و گرامیداشت گنجینه‎های زمین و  نگهداری آن برای نسل آینده وظیفه همگان است. این میراث ارزشمند اساس توسعه زمین گردشگری در کشور است و در افزایش درآمد اقشار مختلف که به نحوی با آن سروکار دارند، بسیار سودمند بوده و موجب تولید ثروت ملی حاصل از گردشگری خواهد شد. در واقع میراث زمین شناختی تعاملی میان دانش،‌ زیبایی و ثروت است.

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بررسی، شناسایی و معرفی این میراث ارزشمند را وظیفه و مسوولیت ذاتی خود دانسته و بیش از یک دهه به این کار اهتمام ورزیده است. این سازمان با انتشار کتاب‌ها، اطلس‌ها و مقالات متعدد در داخل و خارج از کشور، ساخت فیلم‌های مستند، برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی و ارائه خدمات مشاوره فنی به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این زمینه گام‌های موثری در معرفی و توسعه این رشته جدید برداشته است.

 با صلاح‌دید و عنایت دولت محترم، اکنون این سازمان امر خطیر هدایت و نظارت امور میراث زمین شناختی کشور، شامل بررسی‌های زمین گردشگری (ژئوتوریسم) و ژئوپارک‌ها را به عهده گرفته و با تفکری فرابخشی، دست همکاری به سوی تمامی سازمان‎ها و نهادهای مرتبط دراز کرده و همگان را به مشارکت در ارتقا، حفظ و حراست از این امانت خدادادی دعوت می‎کند. امید است که این حرکت، زمینه ساز رشد و شکوفایی این دانش و توسعه پایدار اقتصادی-فرهنگی-علمی در کشور باشد.

در راستای تحقق اهداف فوق، اجرای برنامه‌های زیر مورد تاکید می‌باشند:

-         شناسایی دقیق و کامل توانمندی‎های کشور در این زمینه، معرفی پدیده‎ها در سطوح ملی و بین المللی جهت برانگیختن حس مسئولیت در میان همگان برای حفاظت و نگهداری و بهره‌برداری اصولی از این پدیده‎ها

-         تشویق و همکاری با استان‎ها و مناطق جهت معرفی و ساماندهی ژئوسایت‎های ارزشمند و معرفی ژئوپارک‎های ملی و جهانی

-         فراهم نمودن بستر علمی- اطلاعاتی مناسب برای گسترش زمین گردشگری (ژئوتوریسم) و تدوین آیین‌نامه‌های مربوطه

-         تشکیل کمیته ملی ژئوپارک‌های ایران بر اساس مصوبه هیات محترم دولت و تهیه و تدوین آیین‌نامه مربوطه با همکاری سازمان‌های ذیربط (میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری، حفاظت محیط زیست، جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری،‌کمیسیون ملی یونسکو)

-         کمک به توسعه پایدار اقتصادی-فرهنگی مناطق از طریق جلب مشارکت و درگیر نمودن جامعه محلی در فعالیت‎های اقتصادی، آموزشی و حفاظتی مرتبط با میراث زمین شناختی

-         هماهنگی و همکاری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به منظور یکپارچه سازی و استانداردسازی بررسی‌های مربوطه

-         افزودن لایه اطلاعاتی میراث زمین‌شناختی (جاذبه‌های زمین‌گردشگری) مناطق گوناگون در نقشه‌های زمین‌شناسی

-         برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی و کارگاه‌های آموزشی

تاریخ درج : چهارشنبه 23 بهمن 1392
تعداد بازديد از اين صفحه : 932
آخرين تاريخ بازديد :14 مرداد 1397  14:3
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :