ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
نوع خبر 
 
 
هم اندیشی فعالان عرصه میراث زمین شناختی و زمین‌گردشگری
در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی علوم زمین

برگزاری رویکرد میراث زمین شناختی در خلال سی و دومین گردهمایی و اولین کنگره بین المللی علوم زمین (28 بهمن 1392) فرصتی بود تا اندیشمندان و پژوهشگران رشته‌های مرتبط گرد هم آمده و به ارائه یافته‌های نوین خود بپردازند و ضمن گفتگو و تبادل نظر با دیگر فعالان این عرصه، مشکلات، راهکارها و چشم‌انداز آینده این رشته را بررسی نمایند.

از تعداد 70 مقاله دریافتی توسط دبیرخانه رویکرد میراث زمین شناختی، 7 مقاله جهت ارائه به صورت سخنرانی و 22 مقاله جهت ارائه به صورت پوستر گزینش گردیدند. با توجه به نوپا بودن این مقوله در کشور و لزوم بنیان گذاری یک روش و چارچوب درست و اساسی از ابتدا، کمیته علمی همایش دقت نظر و سخت‌گیری زیادی را در داوری مقالات در پیش گرفت تا سطح کیفی این رویکرد دچار افت نشود؛ لذا تنها تعداد معدودی از مقالات در این همایش پذیرفته شدند. 

سخنرانی‌ها در روز 28 بهمن ماه در دو نوبت صبح و عصر در سازمان زمین شناسی کشور برگزار گردید. در این رویکرد خانم  پرفسور Ezzoura Errami رییس شبکه ژئوپارک‌های آفریقا به عنوان سخنران به ایراد سخنرانی در زمینه راه اندازی این شبکه، چالش ها و چشم انداز آینده پرداخت و یک سخنرانی نیز توسط خانم دکتر ندا ترابی فارسانی در موضوع اصول و مفاهیم ژئوتوریسم و ژئوپارک و ابتکارات و نوآوری‌های بکار رفته در ژئوپارک ها ارائه شد.

همچنین برای اولین بار در سطح کشور، مقاله‌ای در زمینه لزوم ارائه دوره‌های آموزشی راهنمایان زمین‌گردشگری (ژئوتورلیدر و ژئوگاید) و پیشنهاد سرفصل‌های آموزشی مربوطه به صورت سخنرانی ارائه گردید تا به این وسیله سازمان زمین شناسی به عنوان پایه‌گذار و محور آموزش‌های مرتبط در این زمینه مطرح شود.

 در پایان، جلسه هم اندیشی با حضور علاقمندان، دانشجویان، متخصصان و صاحب نظران میراث زمین شناختی و ژئوتوریسم، از شاخه های مختلف زمین شناسی، جغرافیا، ژئومورفولوژی و اکوتوریسم در سطح کشور برگزار گردید. که حاضران به بحث و تبادل نظر در زمینه مفاهیم و اصول مربوطه و راهکارهای یکپارچه سازی و هماهنگ نمودن پژوهش‌ها و بررسی‌های میراث زمین شناختی و زمین گردشگری پرداختند.


 

 
چهارشنبه 7 اسفند 1392  12:19

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 23 مرداد 1397  1:40:24
تعداد بازديد از اين خبر : 4197
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :